Bir İnsana Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın En Etkili Yolu Sizce Nedir?

Bir İnsana Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın En  Etkili Yolu Sizce Nedir? Kitap okuma alışkanlığı  küçük yaşlarda başlar.  Bunun için de anne,  baba ya da çocuğa bakan her kim ise  kitap okumayı çocuğa küçük yaşta kazandırmalıdır.  Çocuğun yaşına, seviyesine ve  ilgisine göre kitaplar alınmalıdır önce. Baktık ki çocuk ilgi duyduğu kitapları okumaya bayılıyor bunun alışkanlık haline dönüşmesi   için  de kitap almaya ve evdeki kitap sayısını çoğaltmaya bakmak gerekir. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın bir diğer yolu   örnek alma yolu ile olur.

 Anne ve baba kitap okuyorsa çocuk  onları örnek alır ve o da kitap okumayı sevmeye başlar. Böylece kitap okumak çocukta bir alışkanlık haline gelir ve bu alışkanlık da hayat boyu devam eder. Aile ile birlikte kitap okuma saatleri yapılmalıdır. Çocuğa uyumadan önce anne veya babası mutlaka her akşam kitap okumalıdır. Çocuklar ile okuduğumuz kitaplar hakkında konuşmalı ve onlara okuduğu kitaplar hakkında sor sormalı ve onlar ile beyin fırtınası yapmalıyız.   Sevdiğimiz arkadaşımızın, eşimizin ve dostumuzun da kitap okumasını istiyorsak onların ilgi duyduğu konular üzerine kitaplar almalıyız. Mesela en yakın arkadaşımız tarihe meraklı ise ona tarih kitapları almalıyız. Annemiz din ile ilgili konuları seviyorsa ona dini kitapları almalıyız. Bir başkasına gezi kitapları, bir başkasına şiir kitapları alarak onlarda kitap okuma alışkanlığının olmasını sağlamalıyız.

 Kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın bir diğer yolu da okumayı sevmekten geçer. Okumayı seven bir kişiye  sevdiği kitap türlerinin neler olduğunu sorarak o kişiye o tür kitaplar almalıyız. Böylece herkes kitap okumuş olur, herke kendini geliştirmiş ve kendi yaşamında bir iz bırakmış olur.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme