“Dil, Bakıldıkça Büyüyen Bir Ağaçtır.” Sözünü Açıklayan Kompozisyon Yazınız.

 “Dil, Bakıldıkça Büyüyen Bir Ağaçtır.” Sözünü Açıklayan Kompozisyon Yazınız.
Bir toplumun gelişmesi ve ilerlemesi ancak o toplumun ana diline verdiği değer sayesinde olur. İnsan ana dilini iyi konuştuğu zaman, ana dilini doğru yazdığı zaman dil bir zaman sonra gelişmeye başlar ve  dili kullananlar olduğu sürece dil gelişir, insanlar ana dilini kullanmazsa o dil unutulur. Toplumların millet olmasını sağlayan en önemli unsur dildir. Dil unutulduğu zaman milli ruh ve  milli kültür diye bir şey kalmaz. 

Genç nesiller kendi ana dilini bilmeyen, başka dilleri konuşmaya çalışan benliğini kaybeden kişilere dönüşür. Oysa dil iyi kullanıldığı zaman o dilin incelikleri keşfedilir, ana dilin ne kadar zengin olduğu keşfedilir. Bizim ana dilimiz Türkçe çok zengin bir içeriğe sahip olan dildir. Bir kelimenin birden çok anlamı vardır. Bizler ana dilimize ne kadar değer verirsek ana dilimiz de o şekilde gelişir. Dilimizi yabancı dillerin egemenliğinden kurtarmak için günlük hayatımızda ana dilimizi kullanamaya devam etmeliyiz. İş yerlerinde, lokantalarda, çay ocaklarında, mağazalarda kendi dilimize ait sözcükler kullanmalı ve kendi dilimiz geliştirilmeye çalışılmalıdır. 

Mustafa Kemal Atatürk de dilin bir milletin benliği olduğu, kültürün taşıyıcı olduğunu dile getirerek Türk dili ile ilgili şu sözü söylemiştir: “Türk Dili zengin, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yeteneği vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir. Öyle istiyorum ki Türk Dili bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, uyumlu dilimizi kullansınlar.” Dilimiz bakıldıkça büyük bir ağaç olsun ve ana dilimizi herkese öğretmeye çalışalım  bu sayede ana dil her zaman aktif kalsın.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme