100 Yıllık Cumhuriyet Konulu Hikaye Örneği

 100 Yıllık Cumhuriyet Konulu Hikaye Örneği

Bugün sabah erkenden kalkmıştım.  İçim içime sığmıyordu. Mutluluktan gözlerin parlıyor kızım Ayşe diye seslendi annem. Neden olduğunu çok iyi biliyorsun dedim o da bana ben de seninle aynı duygular içindeyim benim canım kızım dedim. Bugün 100 yıllık  tarihi bir gün. Bugün cumhuriyetin 100. yılına gireceğiz ve bu muhteşem bir duygu dedi. Cumhuriyet demek egemenlik dedi annem, kadınlara değer verilmesi, eğitimi ve öğretimin daha önemli hale gelmesi, milletin iradesi dedi. Hemen kahvaltıları yaptık ve meydana doğru hızlı adımlarla gittik. Okulumuzdan arkadaşlarım da gelmişti. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 ‘te ilan ettiği cumhuriyetimizin, demokrasi şöleniydi. Dışarısı çok güzeldi. Güneş doğmuş, hava ise pırıl pırıldı. Türk bayrakları ve Mustafa Kemal resimleri asılıydı her yerde. Mehmetçik resimleri ile ayrı bir güzellik katıyordu bu havaya. Halk da yavaştan alanı doldurmaya başlamıştı.

 

İnsanlar coşku ile akın akın geliyordu meydana, Ellerinde Türk bayrakları, balonlar olan çocuklar, nineneler, dedeler, gaziler, askerler, öğretmenler, avukatlar, doktorlar, çiftçiler bugün cumhuriyet için dolduruyordu meydanı. Kolay kazanılmamıştı bağımsızlık, kolay elde edilmemişti egemenlik. Ne çileler çekmişti Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve kahraman Mehmetçiklerimiz. Onun için onurluyduk, gururluyduk ve mutluyduk. Az sonra Cumhurbaşkanımız, bakanlar, her siyasi partinin milletvekilleri doldurdu alanları ve başladı Cumhuriyet şarkısı. Herkes bir ağızdan cumhuriyet şarkısını bağıra bağıra söylemeye başladı ve gözlerimiz doldu, duygu dolu anlar yaşandı. Ey Yükselen yeni nesil, gelecek bizimdir. Cumhuriyeti atamızdan aldık bizlere emanettir. Karanlıklar korkun bizden Türk genciyiz biz. Vatanın ve milletin geleceği biz. Atasının izinde, cumhuriyet yolunda elinde bayrağıyla Türk genciyiz biz diye sesler yükseldi ve içim mutluluktan coşmuştu.

 

Ne güzel bir şölendi bu böyle. Herkes birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmuştu. Bugün koca çınarımız cumhuriyetimiz 100 yaşındaydı. Koca bir asırdı onun yaşı. Ne badireler atlatmıştı bu günlere gelene kadar cumhuriyetimiz. Cumhurbaşkanımız kürsüde Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını ve vatanın kıymetli evlatlarını andı. Daha sonra şiirler okundu, şarkılar söylendi, gösteriler yapıldı ve hep birlikte Yaşasın cumhuriyet, sonunda sen de 100 yaşına girdin, 100 yıllık oldun cumhuriyet naraları ile mutluluktan bağırmaya başladılar. Çok güzel ve anlamlı bir gün geçmişti. Çok yorulmuştuk. Sesimiz gitmişti ama cumhuriyet için değerdi. Atalarımın kanı ile sulanan bu topraklara ve cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağıma söz verdim içimden. Ruhlarınız şad olsun bu vatan için kan dökenler, bu vatan uğruna şehit olanlar. Emanetiniz emanetimizdir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme