Bilinçli Tüketicilik Konulu Konuşma

 

Bilinçli Tüketici Konulu Konuşma


Bilinçli tüketici  her istediğini, her beğendiği şeyi almayan, aklını kullanabilen, görgüsüz olmayan kişidir.

Sevgili öğretmenim,

Çevre ve sosyal bilinci ile nereden alışveriş yapacağını iyi bilen tüketicilerdir. Bilinçli tüketici ne kadar zengin olursa olsun sırf millete gösteriş olsun diye abartılı davranışlarda bulunmayan, abartılı alışverişler yapmayan, kendini bilen, haddini bilen kimsedir. Savurgan olmayan kişidir. Tasarruf sahibi olduğu için kendine yetebilen ve kimseye muhtaç olmayan kişidir. Mal ve hizmet satın alırken temel gereksinimini ön planda tutar ve  yaptığı her alışverişte fiş ve faturasını ister. Genelde çevreye karşı duyarlı kimselerdir.

 

Yurdunu ve dünyanın her köşesini kendi evi gibi düşünür ve ondan dolayı israftan kaçınır ve zevk kaynakları boş yere kullanmaz. Televizyonda çıkan, telefonda çıkan reklamlara kanmaz ve insanları kandıran bu reklamların karşısında olur ve insanlara gerçeği anlatır. Kaliteli yer mal alır ve kendi ülkesinin ekonomisine katkı sağlar. Hakkını bilir, hakkını arar ve haklarını savunur. Yani sorgulama becerisine sahip akıllı kimselerdir.

 

Alışveriş yaparken ailesinin bütçesine göre hareket eder ve ailesini zor duruma sokma. Özenti bir tip değildir. Firmaların güvenilir ve tüketici haklarına saygılı olmasına dikkat eder. Önüne çıkan her firmadan alışveriş yapmaz. Kaliteli olanı arar bulur. Böylece bilinçli tüketici olarak yaşamını daha güzel idame ettirmiş olur. Konuşmam bu kadardı. Beni dineldiğiniz için çok teşekkür ederim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme