Çocuk, Mavi, Orman Kelimeleri İle İlgili Hikaye

 


Çocuk, Mavi, Orman Kelimeleri İle İlgili Hikaye


Her yıl belli aralıklarla yaylaya çıkar ve yüksek yerlere giderek temiz havayı içimize çekerdik. Babam bu yıl da yaylaya değil ormana gidelim ve temiz havayı içimize çekelim deyince annem de olur dedi, ben ve kardeşim Şule de  bu habere çok sevindik. Sabah altı gibi kalkıp eşyalarımızı arabaya yerleştirdik ve Kızılçam ormanlarına doğru yol aldık. Yaşadığımız şehir Sinop olduğu için bizim buralar çok yeşil oluyor ve ormanlarda fazla oluyor. Onun için çok şanslıydık. Babam arabayı çalıştırdı ve yol boyunca geze geze Kızılçam  ormanlarına  vardık. Kızılçam ormanları harika görünüyordu. Ormana vardığımızda gökyüzüne baktık ve temiz havayı içimize çektik. Gökyüzünün mavisi ile ormanın yeşili birbirini o kadar güzel tamamlıyordu ki gökyüzü başka bir renk olsa sanki ormanlar bu kadar güzel görünmeyecekti.

 

Ormanda hemen kendimize çadır kurduk. Babamın getirdiği tüplü mangalla et pişirdik, sucuk pişirdik. Onların yanına da annemin evden getirdiği doğal vişne suyunu da koyduk ve getirdiklerimizi bir güzel yedik. Daha sonra ormanda ailece yürüyüşe çıktık. Annem babama dönerek Mehmet çocukları her yıl ormana da getirelim, ormanlarımızın değerini bilsin, insan sağlığına, doğaya faydalarını öğrensinler dedi. Babam da olur canım getirelim dedi. Daha sonra yürüyüşe devam ettik. Ormanda yürürken az ileride gençler gördük. Onlar ormanda sigara içiyordu ve sigara izmaritlerini de yere atıyorlardı. Babam hemen yanlarına gitti ve onları uyardı.Bir gencin yere attığı sigara izmariti yavaşça alev almaya başladı ve yerdeki otları az kasın tutuşturuyordu ki babam hemen o yanan izmariti ayağı ile ezdi ve çok şükür herhangi bir olumsuz olay yaşanmadı. Gençler  nasıl bir hata yaptığını işte o anda anladılar ve izmariti yere attıklarına pişman oldular.  Daha sonra babam gençlerin yanına gitti ve onları güzelce uyardı.  Gençler babama kendilerini uyardıkları için teşekkür etti. 


Daha sonra oradan ayrılıp çadırımızın yanına geldik. Akşam karanlığı ormanda bir başka güzel oluyordu. Hepimiz yere uzandık ve gökyüzüne bakarak yıldızları saydık. Şu yıldız senin bu yıldız benim oyunu oynamaya başladık. Muhteşem bir geceydi benim için. Ailemle olmak, onlarla vakit geçirmek olağanüstüydü.  Yıldızları izledikten sonra t çadıra geçip nefis bir uykuya geçtik. Kızılçam ormanlarında bir gün bile kalmak bir yıllık stresinizi alırdı.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme