Kar, Soba, Çocuk, Kestane, Eldiven Kelimeleri İle İlgili Hikaye

 

Kar, Soba, Çocuk, Kestane, Eldiven Kelimeleri İle İlgili Hikaye

 

Okuldan çıkmış eve doğru arkadaşlarımla birlikte yürüyorduk. Bir anda lapa lapa kar yağmaya başladı ve on beş dakika içinde her yer bembeyaz olmuştu. Hemen koşarak evlere dağıldık ve evden eldivenlerimizi alıp dışarı çıktık. Sivas kış mevsiminde bir başka güzel oluyordu. Kar yağdıkça yağıyor biz de seviniyorduk. Hemen arkadaşlarımla birlikte eldivenlerimizi takıp kar topu oynamaya başladık. Mahallenin diğer çocukları da dışarı çıkmış ve kar topu oynamaya başlamıştı.

 

Kar yumuşacıktı ve  çok güzeldi. Onu elime aldım ve kocaman bir kar topu alarak Ayşe’ye fırlattım. Ayşe’de bana kendi kar topunu fırlattı ve böylece kar topu savaşı başladı.  Mert, Buğlem, Mine, Ayşe ve ben Ramazan oynamaya başladık. Akşama kadar doya doya eğlendik. Üşüdüğümüzü anlamaya başlayınca evlere dağıldık. Eve girdiğimde her yerim ıslanmıştı. Ayak parmak uçlarım donuyordu. Annem hemen yeni kıyafetler getirdi ve onları giydim. Daha sonra sobanın yanına oturdum ve ısınmaya başladım. Bu arada annem sobanın fırınına balık koymuştu. Pişen balığı alıp hemen arkasına kestaneleri fırına attı. Kışın balık ve roka da harika giderdi. Yemeğimizi yedik ve daha sonra annemin sobada kaynattığı ıhlamur çayını içtik.

 

Kestaneler de pişmişti. Annem de siyah  çay demlemişti. Kestane ve çay harika gidiyordu. Kestaneleri yerken okulların tatil haberini duymak ayrı bir keyif vermişti. Anlaşılan yarın sabah yine kara doyacaktık ve akşama kadar kar topu oynayacak, kardan adama yapacak ve kızaklarda kayacaktık. İyi ki yağmıştı kar , iyi ki biz çocukları mutlu etmişti. Şimdi uykum geldi ve uykuya gidiyorum…

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme