Okul, Arkadaş, Yalan Söylememek, Dürüstlük, Saygı Kelimeleri İle İlgili Hikaye

 

Okul, Arkadaş, Yalan Söylememek, Dürüstlük, Saygı Kelimeleri İle İlgili Hikaye

 

Bugün okulda matematik dersinden sınavımız vardı. Benim de yanımda arkadaşım Ahmet oturuyordu. Ahmet sınava çalıştın  mı Mete dedi. Ben de evet çok iyi çalıştım. Son bir haftadır zaten matematikle yatıp kalkıyorum dedim.  Gerçekten de çok iyi çalışmıştım. Anlamadığım konuları internetten izlemiştim ve çok iyi anlamıştım. O ise ben çok iyi çalışmadım Mete bana kopya verir misin dedi. Ben de bu hiç doğru ve dürüst bir davranış olmaz. Çünkü kendi alın terinle hak etmeyeceksin alacağın notu dedim.  Hayır ben bunu yapamam.

 

Sana kopya verirsem kendime, emeğime  saygısızlık ederim deyince Ahmet yazılı başlamadan yanımdan kalkıp benden daha çalışkan olan arkadaşım Seçil’in yanına oturdu. Seçil de hemen benim önümde oturuyordu. Öğretmen sınıfa girdi ve sınav başladı. Arkadaşım Ahmet sürekli Seçil’in kağıdına bakıyordu ama Seçil sınav sorularına o kadar çok kendini kaptırmıştı ki  Ahmet’in ondan kopya çektiğini  fark etmiyordu. bile. Ahmet ondan birçok şeyi kendi kağıdına geçirmişti bile. Yazılı sonuçları açıklandığında öğretmen Ahmet ve Seçil’in yanlış ve doğrularının bile aynı olduğunu anlamıştı. İkisini de tahtaya çıkardı ve kim, kimden baktı. Söylesin bakalım dedi. Ahmet boynunu yere eğdi ve utanarak ben Seçil’den baktım, onun bir suçu yok dedi.

 

Seçil ise öğretmenim ben baktığını fark etmedim, etsem izin vermezdim diye ağlamaya başladı. Öğretmen yalan söylemediğin için aferin Ahmet, dürüst davrandığın için de teşekkür ederim ama bir daha böyle şeyler yapma oğlum. Bu emek hırsızlığıdır, lütfen başkalarının emeğine saygılı ol, sen de çalış, sen de başarırsın diye onu kırmadan, onu incitmeden yerine geçirdi. Ahmet o günden sonra bir daha kopya çekmedi ve her zaman derslerine daha çok çalışan, bir insan oldu.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme