Arkadaşıma Veda Kitabında Geçen Özlü Sözler

 

Arkadaşıma Veda Kitabında Geçen Özlü Sözler

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün vatan için nasıl alın teri döktüğünü, halkına nasıl yol gösterdiğini anlatan harika bir kitaptır.

Arkadaşıma Veda adlı kitapta geçen özlü sözler şunlardır:

“Dershanemiz karanlık, ama bizim yüreğimiz aydınlık.”

“Bir gün Atatürk'ün doktorlarından biri bana "Arkadaşınızı hiç kıskanmadınız mı? diye sordu. Bir süre samimiyetle düşündüm ve ona şöyle cevap verdim: "Belki bir zamanlar ben niye onun kadar önemli olamıyorum diye düşünmüşümdür. ama sonra emin olun böyle bir duyguya kapılmadım. Bu duygu şuna benziyor: Ağrı Dağı'nı kıskanabilir misiniz? Ya da gökten geçen bir bulutu? Ya da denizi? Mustafa Kemal'i kıskanmak, İşte o kadar akıl dışı birşey benim için."

“Soru sorma, koçluk çalışmalarında farkındalık ve içgörüyü artırmanın en büyük anahtarıdır. Sorulara cevap verebilmek için danışan öncelikle düşüncelerine ulaşmaya, ardından onları organize etmeye ve en nihayetinde bunları telaffuz etmeye çalışır.”

"Eğer vatan savunması için zorunlu değilse her savaş bir cinayettir." Mustafa Kemal Atatürk.

"Ağaçlar sığındığım gölgeyi, soluduğum havayı, yediğim meyveyi sağlayan askerler gibidir, elbette selam vereceğim."


“Savaş kahrolmak demektir oğlum. Gece gündüz burnuna dolan ölüm kokusundan yıllar boyu kurtulamamak demektir.”

“Türkleri Orta Asya'ya sürmek lazım' diyen Lloyd George demiş ki, 'Birkaç yüzyılda bir dâhi yetişir, bu sefer maalesef Türklere nasip oldu.”

“Mustafa Kemal her zaman bir milletin sadece askeri birliklerle değil, bilimle, eğitimle, kültürle ve sanatla güçleneceğini söylerdi.”

“Mustafa kemal, 1934'te kabul edilen soyadı kanunu'ndan sonra, kendisine verilen soyadıyla anılmaya başladı.O halkının babasıydı, Atatürk'tü."Mustafa"olarak doğmuş, "Kemal'le" büyümüş , "Paşa" ile  tanınmış, " Gazi" ile lider olmuş ve sonunda "Atatürk" ile  halkın atası kabul edilmişti.”

“Mustafa Kemal görevini sürdürürken yeniçeri kostümü ile bir baloya katılmış ve ona “siz Türk tarihinden bir rehber seçtiniz mi kendinize? “ sorusuna, “Benim rehberim Plevne Zaferi’nin dâhi komutanı Osman Paşa’dır,” diye cevap vermiştir.”

"Subaylar ya orduyu ya siyaseti seçmelidir. Siyaset yapacak olan askerler üniformalarını çıkarmalıdırlar. Orduda kalanlar ise siyasetle ilişkisini kesmelidirler." Mustafa Kemal Atatürk.

“Mustafa Kemal kararlı adımlarla ortaya geldi, kollarını kaldırdı ve zeybek oynamaya başladı. Herkes susmuş onu izliyordu. Her dönüşünde, her diz vuruşunda koca imparatorluğu dize getiren güçlere tek başına kafa tutuyordu adeta. Çakır efemiz boyun eğmeyecekti.”

“Sonraki yıllarda cephede üzerimize mermiler yağarken bile gaz lambasının ışığında kitap okuduğunu hayretle görecektik.”


“Evini kaybetmek ne demektir, bilen bilir oğlum. Her şeyin kayıp gider, elinde bir tek gözünü yaşartan türküler kalır.”

“Mustafa Kemal, halkından uzak duran bir yönetici değildi, onlarla her fırsatta iç içe olmaya çalışırdı. Florya’da yüzerken özellikle gençler ve çocuklar hiç utanıp sıkılmadan yanına gelir, birlikte şakalaşır, saatlerce yüzerlerdi.”

“Unutma, zamanı gelen fikirler geri çevrilemez.”

Tuttuğu defterinden birkaç satır: “1.Egemen ve güçlü analar yetiştirmek. 2.kadınlara özgürce yaşama hakkı sağlamak. 3.karşılıklı sevginin gereği olarak, kadınlarla bir arada, ortak yaşamak.”

“Savaş kahrolmak demektir... Gece gündüz burnuna dolan ölüm kokusundan yıllar boyu kurtulamamak demektir.”

“Zaman , gençlerin yetiştirilme zamanıydı artık . Eğitimin iyileştirilmesi , okuma yazma oranının çoğalması gerekiyordu . Çağdaş okullar artmalıydı , öğretmenler yetişmeliydi ve bunlar hızla yapılmalıydı.”


“Sömürgeci devletler Osmanlı’yı parçalıyor, Mustafa ise hasta böbrekleriyle cepheden cepheye koşuyordu.”

Atatürk'ün , annesini ( Zübeyde hanım ) kaybettikten sonraki sözü ; " Annemi kaybettiğim için şüphesiz ki çok üzgünüm . Ancak bir tesellim var . En büyük anamız olan vatan kurtulmuştur ! "

“Belki de dünya üzerinde çocuklarla bu kadar ilgilenen tek liderdi.”

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme