Deyim Aktarması-4 : Duyular Arası Aktarma Nedir ?

Deyim Aktarması-4 : Duyular Arası Aktarma Nedir ?

Beş duyu organımızdan birisine ait bir durumu ifade eden sözcüğün başka bir duyuyu ifade edecek şekilde kullanılmasına duyular arası aktarma denilmektedir .  Meselaa "tatlı" kelimesi tatma duyusu ilke ilgili bir kelimedir ancak bu kelimeyi " Onu çok uzun süre dinleyebilirdik çünkü çok tatlı bir ses tonu vardı . " cümlesinde işitme duyusu ile ilgili kullanılmıştır . Yani tatma duyusu ile ilgili bir kelime işitme duyusu ile ilgili bir anlam ifade edecek şekilde kullanılmıştır . Aşağıdaki cümlelerde duyular arası aktarım yapılmıştır .

- Eminönü'ne girdiğinizde keskin bir balık kokusu etrafınızı kuşatır . ( dokunma duyusu ile ilgili olan keskin kelimesi koklama duyusu ile ilgili olarak kullanılmıştır . )
- Etrafındaki insanlara tatlı bir tebessüm etmekten hiçbir zaman vazgeçmemiştir . ( tatma duyusu ile ilgili olan tatlı kelimesi görme duyusu ile ilgili kullanılmıştır . )
- Dolabı açınca etrafa ekşi bir koku yayılmaya başladı . ( tatma duyusu ile ilgili olan ekşi kelimesi koklama duyusu ile ilgili kullanılmıştır . )
- Kadife sesiyle dinleyenleri kendine hayran bırakmayı başardı . ( dokunma duyusu ile ilgili olan kadife kelimesi işitme duyusu ile ilgili olarak kullanılmıştır . )
- Acı sözleri ile insanları kendinden uzaklaştırıyordu . ( Tatma duyusu ile ilgili olan acı kelimesi işitme duyusı ile ilgili olarak kullanılmıştır . )

- Onun sıcak gülümsemesi hepimize güven verirdi . ( Dokunma duyusu ile ilgili olan sıcak kelimesi görme duyusu ile ilgili kullanılmıştır . )
Bu Konunun Videolu Anlatımı İçin Tıklayın...

2 yorum:

  1. faydalı olmuş teşekkür ederimmm.

    YanıtlaSil
  2. Keşke sorularında olsa ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ üzerinden ⭐️⭐️⭐️

    YanıtlaSil

Deneme