İletişim Formu

Okumanın Yararlarını Anlatan Kompozisyon

Aşağıdaki Plana  Dikkat Ederek Okumanın Yararlarını Anlatan  Bir Kompozisyon Yazınız.

a) Giriş Bölümünde, İnsanların Niçin Okumaya İhtiyaç Duyduğunu
b) Gelişme Bölümünde, Kitap Okuyanlarla Okumayanlar Arasındaki Farklılıkları  Örneklerler Açıklayınız.
c) Sonuç Bölümünde İse Kitap Okumanın  Yararları Konusunda Değerlendirme Yapınız.
d) Yazınıza Uygun  Bir Başlık Koyunuz.

Kitap Okumanın  Gücü
İnsanda merak duygusu doğduğu anda başlar. Çevrenize  şöyle dönüp baktığınızda  küçük bebeklerin sürekli her tarafı incelemeye çalıştıklarını, meraklı bakışlarla etrafa göz gezdirdiklerini görürsünüz. Merak ederler, çevreyi tanımaya çalışırlar, çünkü bu duygu ile gelmişlerdir dünyaya.  Çünkü merak duygusu,  insanın içinde olan  doğal bir güdüdür. O küçükler zaman içinde büyür ve kocaman kocaman çocuklar olurlar.  İçlerindeki  o merak duygusu ise hiç bitmemiş, hatta daha da çoğalmıştır.  Önceleri  çevresindeki her şeye bakan ve merak eden çocuklar daha sonra ellerine aldıkları oyuncaklar ile oynar ve deneme yanılma yolu ile meraklarını gidermiş olurlar. Daha sonra ise merak duygusu okul ortamında artar ve okuma ile, yazma ile bu merak artmaya başlar. Yani insanlar kitabı  kendilerini geliştirmek için, gündemdeki ve dünyadaki olaylardan haberdar olmak , kendilerini  mutlu etmek ve her gün yeni bir şeyler öğrenerek sıcak yatağa girmenin daha lezzetli olduğunun farkında oldukları için okurlar. İnsanlar aslında  okumak için  okurlar. Çünkü okumak insana zevk verir, çünkü okumak insana mutluluk verir ve kişiyi  olduğu yerden alır farklı diyarlara uçurur. Çünkü okumak bizi heyecanlandırır,  neşelendirir, kaygılandırır. Yani insan kitap okuyarak bu duyguları da hissetmek ister aslında. İnsan kitap okuyarak karmaşık dünyanın o sıkıcı  olaylarından  kurtulmak ister. Yalnız olmak ister bazen, kabuğuna çekilmek ister insanoğlu. İşte burada da yine ona kitaplar yardım eder. Çünkü okumak isteriz hem de zevkle okumak ve  hiç bitmek bilmeyen ihtirasla okumak isteriz.

Kitap okuyanlar  elbette okumayanlara nazaran daha bilgili ve genel kültürü daha gelişmiş kimseler olur. Kitap okuyanların  hafızaları  da  daha gelişmiştir.  Kolay kolay unutkan olmazlar. Kitap okuyanlar dünyaya sadece dar bir pencereden değil farklı pencerelerden bakmayı bilir. Okumak , öğrenmek kişiyi cahil olmaktan çıkarır ve aydınlığa doğru götürür. Okuyan insanlar her geçen   gün öğrendiği o muhteşem bilgiler sayesinde daha alçak gönüllü ve daha mütevazı kimselere dönüşür. Çünkü  okumak insanı yüceltir, çünkü okumak ve okuduklarını hayatta uygulamak insanı kamil insan yapar. Okuyan insan kalıp yargılara takılı kalmaz. Kitap okuyanlar dünyadaki olayları takip ettiği için daha çok bilgi ve kültür sahibi kimseler olur. Kitap okumayan insanlar kendilerini geliştiremezler. Genel kültüre sahip olamazlar.   Daha unutkan olurlar ve daha az bilgili olurlar.  Kendilerini geliştirmek için bir çaba içinde olmadıkları için de ne yazık ki mutlu olamazlar.  Örneğin; gelişmiş ülkelere baktığımızda orada bir yılda okunan kitapların sayısı bizim ülkemizdekinden fazladır. Ne yazık ki ülke olarak fazla kitap okumuyoruz.  Kitap okumak yerine zamanı kahvehanelerde geçirmeyi, boş oturmayı tercih ediyoruz. Bu da son derece tehlikeli bir durumdur aslında. Oysa bizler de gelişmiş ülkeler gibi yılda okuduğumuz kitap sayılarını ve oranlarını artırmalıyız ve daha  okuyan, daha uygar bir ülke haline dönüşmeliyiz.

İşte tüm bunlardan da çıkarılacağı gibi kitap okumayı hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Kitap okuma alışkanlığı edinmeliyiz.  Çocuklarımıza küçük yaşlarda kitap  okuma saatleri düzenlemeliyiz ve bu alışkanlıkların da hayat boyu devam etmesi için elimizden gelen tüm gayreti göstermeliyiz. Kitap okumanın  yararlarını kısaca gözden geçirecek olursak  şunları söyleyebiliriz:

Kitap okumak bizi daha fazla bilgi sahibi yapar, daha farklı kültürler öğreniriz, daha farklı ülkeleri gezmiş, görmüş gibi oluruz, hafızamız daha da güçlenir. Güzel konuşma ve güzel yazma yeteneğimiz daha çok gelişir. Hayattan manevi olarak tat alırız, kendimizi daha  mutlu ve daha sağlıklı hissederiz.  Kelime dağarcığımız gelişir, stresle baş etmemiz daha kolay olur, pratik düşünme gelişir, kendimizi çevremizdekilere daha iyi ifade edebiliriz, yalnızlık hissi yaşamayız, karar  verme mekanizmamız güçlenir, empati kurma becerisine sahip oluruz ve daha neler neler… Yazımı Konfüçyüs’ün kitap okumanın önemi ile ilgili sözleri ile bitirmek istiyorum: ‘’Ne kadar meşgul olduğunu düşünürsen düşün kitap okumak için zaman ayırmazsan cahilliğe teslim olursun.’’ Konfüçyüs.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.