Dinleme Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar Nelerdir? Bu Kurallara Uymak Neden Önemlidir? Açıklayınız.

 Dinleme Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar Nelerdir? Bu Kurallara Uymak Neden Önemlidir? Açıklayınız.İnsan nasıl ki kendini ifade etmek için konuşmaya gereksinim duyarsa kendisinin anlattıklarının da dinlenilmesi için anlaşılmaya ihtiyacı vardır.

 geçerlidir. Dinlemek karşımızdaki kişiye de saygıdır, nezakettir her şeyden önce.


Dinleme sırasında dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır:


* Konuşan kişinin ne anlattıklarını iyi dinlemeli ve konuştuğu her sözcüğe, cümleye dikkat etmeliyiz. Konuşan bireye  saygı olmalıdır.


* Konuşmacı konuşurken bir anda araya girip o kimsenin sözü kesilmemelidir.


* Konuşmacının dikkatini dağıtacak jest ve mimiklerden kaçınılmalıdır. Örneğin; bir şeyler atıştırmak,  saçla oynamak, çantadaki bir eşyayı çıkarıp onunla uğraşmak vb. gibi


* Konuşmacıya tüm dikkat verilmelidir.


* Konuşmacının anlatacağı konu ile ilgili mutlaka önemli yerler vardır. Bunun için yanımızda küçük bir defter ve kalem bulundurmalıyız ki öğrendiklerimiz kalıcı hale gelsin.


* Konuşmacının konusu bittikten sonra ya da isteyen kişiler merak ettiğini sorabilir demesinden sonra merak ettiğimiz , konu ile ilgili soruları sorabiliriz. Konu dışında saçma sapan sorular sorarak oradaki anlatışım akışını bozmamalıyız. Amacımız gerçekten merak ettiğimiz sorularımızın cevabını öğrenmek olmalıdır.


* Konuşmacıya karşı saygılı olmalıyız, konuşulan kişinin konuşması bitenene kadar onu sabırla dinlemeliyiz.


* Konuşmacıyı etkin bir şekilde, gerçekten ona değer vererek dinlersek bu konuşmacının kendini de iyi hissetmesini sağlar ve bu defa anlatacağı şeyi de daha etkili anlatmaya başlar.


* Bazen konuşmacının anlattığı kimi konular dikkatimizi çekmeyebilir ama konu sıkıcı diye orada uyuyup karşıdaki kişiyi rencide etmemeliyiz.


* Konuşmacının görüşleri ile aynı görüşe sahip olmayabilirsiniz ve bu son derece de normaldir. Farklılıklar bir bütündür sözü ile hareket ederek konuşmaya karşı hoşgörülü olmalıyız ve saygı ile onu dinlemeye devam etmeliyiz.


* Konuşmacıyı küçümser gibi ona alaycı bakış atan, onu küçümseyen ve böylece kendimizi değersiz hale getiren davranışlardan kaçınmalıyız ve insan olmayı başarmalı, insanca dinlemeye devam etmeliyiz.


Not: Dinleme sırasında anlatan kişiye saygı duymak ve kurallara uymak insani vazifedir. Karşıdakini insan olarak görmek, saygı ve sabırla konuşanın sözünü sonuna kadar dinlemek kendi öz saygımızla ilgili bir durumdur. Kendi öz saygımız kaybetmemek için, yeni şeyler öğrenmek için iyi bir dinleyici olmalıyız ve anlamsız hareketlerden de kaçınmalıyız. Bunları yaptığımız zaman insanca bir tavır sergilemiş oluruz ve oradaki diğer dinleyicilere de model olurz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme