“Tiyatro; İnsanı, İnsana, İnsanla, İnsanca Anlatma Sanatıdır.” Yukarıdaki Cümleden Hareketle Tiyatronun İzleyicisine Neler Kazandırdığını Arkadaşlarınızla Tartışınız.

 “Tiyatro; İnsanı, İnsana, İnsanla, İnsanca Anlatma Sanatıdır.” Yukarıdaki Cümleden Hareketle Tiyatronun İzleyicisine Neler Kazandırdığını Arkadaşlarınızla Tartışınız.


Tiyatro;  içinde her türlü oyunun sahnelenebildiği, sahnesi ve seyirci için oturma yerleri ,vb. bulunan, özel olarak bu iş için yapılmış yapıdır. Ya da herhangi bir durum, olay  veya tasarının sahnede canlandırılması için  yazılmış eserlere "dramatik metinler" denir. Bu metinlerin sahnede canlandırılması ile ortaya çıkan sanat da tiyatro olarak adlandırılır.Tiyatro insanı , insana, insanla, insanca anlatan önemli bir sanat türüdür. Tiyatro insanla yapılır. Yani tiyatroda oyuncular vardır ve o oyuncular tiyatroyu izlemeye gelenlere ellerinden gelen hünerleri, hazırladıkları oyunları en iyi şekilde sunarlar. Sahnede önceden çalıştıkları konuları canlandırarak çok güzel bir şekilde anlatırlar. Yeri geldiği zaman da doğaçlamalara da yer verilir elbette. Tiyatroya giden insan oradan çok güzel bilgiler öğrenirler. Yapılan gösterilerde, canlandırmalarda ve konuşmalardan kendilerine bir anlam çıkarırlar. Oyunda verilmek istenen mesajı en iyi şekilde anlamaya çalışırlar. Tiyatro izleyen kişi sanata ve sanatçıya da önem veren bir kişidir. Değişik düşüncelere açık olan, empati kurma becerisine sahip olan, anlatılan olaylara kahkaha ile karşılık veren , oyunculara ilham veren kişi ya da kişilerdir oraya gelenler.  Tiyatronun bireye, izleyiciye  kazandırdığı şeyler şunlardır:


 * Tiyatroya gidildiği zaman  oradaki oynanan oyunda başından sonuna  kadar izleyeceğiniz her şey canlı ve de gerçektir. Sahne ortamında oyuncular, olaylar her biri samimi ve içtendir. . Tamamı ile her şey gerçeği yansıtır ve yalnızca tiyatroda bulunan kişilerce görülür..

 

*Dayanışma duygusu artar.


* Verilmek istenen toplumsal mesaj algılanır.


* Çevresinde yaşanılan olaylara insanlar daha bilinçli ve daha duyarlı yaklaşır.


* İfade özgürlüğünü kişiye aşılar.


* Problemler üzerinde düşünmeyi, tartışmayı ve sorgulamayı kişiye öğretir.


* Bir olayın birden fazla nedeni ve sonucu olduğunu kişiye anlatır.


*  Sanatın geliştirici ve kişiyi iyi yönde değiştirici gücünü gösterir.


*   Toplum duyarlılığının artmasını sağlar.


* Tiyatroda izlediğimiz oyunlar bizim  özgürce kararlar alıp uygulamamıza katkı sağlar.


* Estetik algılama gücünü  geliştirir.


*  Dili nasıl doğru ve etkin koşmamız gerektiğini anlarız.


* Kişinin  ufku açılır.


* Kişinin  zihinsel yaşamına katkı sağlar.


* Toplumun sıradanlıktan uzaklaşmasına katkı sağlar.


* Bireyin kültürel birikimine katkı sağlar. Değişik oyunlar ve değişik olaylar izleyerek farklı bilgiler de öğrenmiş oluruz.


* Oyuncuların oyun esnasında yaptığı yanlışlar, ezberlediği oyunda unuttuğu cümleler tiyatroyu izleyenler tarafından net bir şekilde görülür ama  yine de oyuna kaldığı yerden devam edilir. Bu da toplumsal duyarlılığın artmasını sağlar.


* Gittiğimiz tiyatroda oynanan oyuna dahil olabiliriz ve bu bizim için muhteşem bir duygu olur. Orada kendimizi ifade edebilmek, küçük bir rolde bile yer edinebilmek bizim kendimize  olan güvenimizin  artmasını sağlar ve  böylece mutlu da oluruz.


* Eğitimli oyuncularla tanışma fırsatı yakalamış oluruz.


*  Stres atmamıza neden olur ve bizi mutlu eder, kafamız dağılır ve huzurlu bir şekilde, bir şeyler öğrenmiş ve bir şeylerin farkında olan kişiye dönüşmüş şekilde evlerimize dağılırız.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme