Acı İle İlgili Atasözleri, Deyimler ve Anlamları

 Acı İle İlgili Atasözleri, Deyimler ve Anlamları

 

Acı ile ilgili atasözleri şunlardır:*Acıyan uyumuş, acıkan uyumamış:   Izdırap, acı çeken kimseler her ne olursa olsun uykusu gelince uyumasına başlar. Aç olan bir kimse ise karnı bir türlü doymadığı için uyuyamaz. Aç insanı uyku tutmaz. Uyku tutması için karnını bir güzel doyurması gerekir.


 

Acı acıyı keser (bastırır), su sancıyı (acı acıya, su sancıya):   Bir acıyı ondan daha güçlü olan bir acı yok eder. Bir sorunumuz olduğunda, bir acı ile karşı karşıya kaldığımızda kendimizi o acıya teslim etmeyip hayata tutunmaya devam etmeliyiz ve üzülmek yerine sorunun üzerine gitmeliyiz.


 

Acı patlıcanı kırağı çalmaz: Çok büyük acılar çekmiş olan kimse yeni gelen acıya da zaman içinde alışır ve o acı kişiyi bir süre sonra etkilememeye başlar. Çünkü yaşayacağı büyük acıyı zaten deneyimlemiştir  önceden.


 

Acıklı başta akıl olmaz: Derdi olan kimseler bilinçli düşünemedikleri için akılları başta olmaz. Onlar sadece dertlerine odaklanmışlardır. Büyük acılar bireylerin sağlıklı düşünmesini engeller.


 

Acıkan doymam, susayan kanmam sanır: Aç insan hiç doymayacağım zanneder, susuz insan da susamaya aç olduğu için suya hiç doyamayacağım sanır.

 

 Acıkan ne demez,  acıyan ne demez: İnsan aç olduğu zaman her ne bulursa yer. Öyle iyi yemekler olsun falan diye düşünmez. Canı çeken kimse de ağzına gelen her şeyi söyler. Normal zamanlarda konuşmasına dikkat eden birey olağanüstü zamanlarda nasıl konuştuğuna ve ne dediğine önem vermez. Acı yeri başka, aç yeri başka (acıyan yer başka, acıkan yer başka): Ölüm gibi durumlarda bile e sevdiğini kaybeden bir kimse aç kalamaz ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamaya devam eder.  Yani ölüm başka bir şey aç kalmak başka bir şeydir.

 

Acı (kötü) söz insanı (adamı) dininden, tatlı söz yılanı ininden (deliğinden) çıkarır: Kötü söz söylemek karşınızdaki kişiyi çileden çıkarabilir ve o kişinin kötü şeyler yapmasına neden olabilirsiniz. Tatlı dil ise en sert kişiyi bile yumuşatacak kıvama getirir. Tatlı dil her kapıyı açar.

 


Acımış eşek attan yürük olur: Canın yanan  eşek canı yandığı için Olağan koşullarda  görmesi gereken bir işi göremeyen bir insan, zor bir durumda veya zorluklarla karşı karşıya kaldığında, o işi beklenenin de üstünde güzel bir şekilde yapar.

 
Acı ile ilgili deyimler ve anlamları şunlardır:

 

-          Acı çekmek:  Uzun süredir acı içinde olmak


-          Acısını çıkarmak: İntikamını almak


-          Acından ölmek:  Çok acıkmak


-          Acısı içine çökmek: Bir söz ya da olaydan çok etkilenmek


-          Acısını çekmek: Yapılan bir yanlışın ortaya çıkardığı sıkıntıyı yaşamak

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme