T Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve Anlamları

 T Harfi İle İlgili Fazla Bilinmeyen Atasözleri ve AnlamlarıTablakâr başındakini satar:  Başında tabla taşıyan kişi tablanın içindekileri satar. Atasözünde anlatılmak istenen ise  her insanın geçimini sağlamak için ekmek  parasını  değişik yollardan kazandığıdır.

 

Taş yerinde ağırdır:  Bireyin kendi çevresinde daha çok sevilip sayılması ile ilgili bir atasözümüzdür.

 

Tan yeri ağarınca hırsızın gözü kararır:  Hırsız kimse işlerini karanlıkta yapmayı sevdiği için aydınlığı fazla sevmez. Kirli işler peşinde koşan kimseler de  çıkarları için işlerini karanlık vakitlerde yaparlar. İşleri yolunda gitmediği zaman ise  sersemleşir ve b bir şey yapamazlar.

 

Taş düştüğü yerde kalır:  İşimizin daha da iyi olması için kendimizi geliştirmezsek hiçbir şekilde ilerleyemeyiz. Bunun için daha çok çalışmalı ve ilerlemeye bakmalıyız.


 Tebdil-i mekânda ferahlık vardır:   İnsan devamlı aynı yerde kaldığı zaman sıkılmaya başlar. Farklı yerlere gitmek, gezmek ise kişiyi mutlu eder ve kişinin can sıkıntısını giderir.

 

Tok ağırlaması güçtür: Karnı tok olan kimseyi ağırlamak zordur ama bizler yine de eve gelen konuklarımızı elimizden geldiği kadar iyi ağırlamalı ve saygıda kusur etmemeliyiz.

 

Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkânıdır:    Tilki her ne kadar kurnaz bir hayvan da olsa onu da kandıracak daha güçlü bir hayvan vardır. Onun için tilkinin gideceği yer de kürkçü dükkanıdır. Kurnaz kimseler her ne kadar kendilerini kurnaz ve akıllı olarak görseler de onları kandıracak daha kurnaz kişiler mutlaka vardır .

 

Tekkeyi bekleyen, çorbayı içer:  İşinin başında olan kimseler o işten karnını doyurur.

 

Topa alışan deve, davuldan ürkmez:  Büyük sorunlar yaşamış biri küçük sorunlardan fazla  etkilenmez.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme