“Boşboğazı Ateşe Atmışlar, “Odun Yaş” Diye Bağırmış.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 “Boşboğazı Ateşe Atmışlar, “Odun Yaş” Diye Bağırmış.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Boşboğazı ateşe atmışlar, “ odun yaş diye bağırmış”. Atasözü ile anlatılmak istenen; boşboğaz kişiler, en ağır cezalarda bile dillerini tutamaz, gereksiz konuşmalarını sürdürmeye devam ederler. Böyle kimseler dillerine bir türlü hakim olamazlar ve patavatsızlık yapmaya devam ederler, düşünmeden aptalca konuşurlar. 

Karşımızdaki kişinin kalbini kırdık mı, ağzımızdan yanlı bir söz çıktı mı diye hiç düşünmezler.  Bu tip insanlar boşboğaz olduğu için toplum tarafından da hiç sevilmezler ve herkes böyle kişilerden kaçar. Böyle insanların dili hiç durmadığı için en büyük bela da dillerinden gelir ve başlarına büyük işler açarlar. İnsan  hangi ortamda ne konuşacağını iyi bilmeli, iki dinlemeli, bir söylemelidir. Gereksiz konuşmalar ile milleti bıktırmamalıdır.

  İnsan dili ile başını belaya sokan ve dilinin yüzünden her türlü kötülüğü gören kişidir. Aklı yerinde olan olgun kimse boşboğaz olmamalıdır ve gerekli konuşmalıdır, gereksiz konuşmalardan uzak durmalıdır. Boşboğazlık edip sevdiklerimizi kendimizden uzaklaştırmamalıyız ve her zaman aranan kişi olmak için de boşboğaz olmamalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme