Çay, Kahve Gibi İnsanlarımızın Çok Tükettiği İçeceklerin Günlük Hayatımızdaki Yerini Anlatan Bir Yazı Yazınız. Yazınıza Uygun Bir Başlık Belirleyiniz.

 

Çay, Kahve Gibi İnsanlarımızın Çok Tükettiği İçeceklerin Günlük Hayatımızdaki Yerini Anlatan Bir Yazı Yazınız. Yazınıza Uygun Bir Başlık Belirleyiniz.


Milli İçecekler Sevgidir, Dayanışmadır, Biz Anlayışıdır.


Milli içeceklerimiz arasında çay, ayran, kahve en başı çeker. Çünkü bu içecekler bizimle bağdaşmış içeceklerdir. İnsanlarımız bu içecekleri tüketerek hayatın tadını çıkarmayı çok da iyi bilir. Bunların en başında çay ve kahve gelir. En çok tüketilen içecek ise çaydır. Sabah kahvaltısından başlayıp yatana kadar çay içen  insanları  tanıyorum. Çünkü çay ile hayatın daha lezzetli olduklarını söylüyorlar. Bir bardak çay bazen bizi hüzünlendirir, bazen arkadaşımızla dertlerimizi paylaşmamızı sağlar. Bazı zamanlar da mutluluğumuzu paylaşırız çayla. Çünkü çayın bizim kültürümüzdeki yeri çok farklıdır.

 

Her şeye illaki bir çay katarız. Hadi bir çay koy da sonra konuşmaya devam edelim deriz. Çünkü çay sohbettir, sevgidir, dayanışmadır, birlik ve beraberliktir. Sıkıldığımız zaman elimize aldığımız bir kitabımız bir de kupaya koyduğumuz sıcak çayımız bizim en yakın dostumuz olur bazı zamanlarda ve çok da iyi olur. Bayramlarda, özel günlerde hep çay vardır bizde. Bir başka içeceğimiz ise kahvedir. Kahve eskiden daha seyrek yapılırdı ama son zamanlarda kahve tüketimi de artmaya başladı. Eskiden sadece misafir geldiğinde, özel günlerde tüketilirdi ve herkesin evinde de bulunmazdı. Kahveye daha farklı bir anlam katılmıştır, daha bir elittir kahve içmek. Çünkü kahve içilen ortamda insan kendini daha farklı hisseder, daha özel hisseder bence.

 

 Bir fincan kahve nice dostlukların kurulmasını sağlamıştır. Aslındaki oradaki kahve ya da çay değil var olanı paylaşma duygununun güzelliğidir. Çünkü bunlar ancak eş ve dostlarla içildiği zaman anlam bulur. Örneğin tek başına çay içmek ya da kahve içmek de çok güzeldir ama sevdiklerimizle içtiğimizde o çayın, o kahvenin tadı daha bir başka oluyor. Çünkü orada bir olma, sosyalleşme vardır. Konuşmalar, kahkahalar, anılar vardır. Yine bir diğer içeceğimiz ise ayrandır.  Sıcak yaz günlerinin kurtarıcısı buz gibi soğuk ayrandır. İçince rahatlatır ve hafif de uykunuzu getirir ve ama iyi gelir insana. Kurban Bayramında, Ramazan Bayramında etli yemeklerin yanında illa bir bardak ayran arkasına çay içeriz. Çünkü bir başka güzeldir bu özel ve anlamlı günler. 


Köydeki teyzelerin yanına gidin ve kapısını çalın. Hemen size diyecekleri ilk söz şudur: "Çay mı içersin, kahve mi yavrum. Hadi kızım sen git de önce bir bardak ayran getir bakalım misafirimize deyiverirler. İşte bunlar paylaşmanın güzelliğidir, biz olmanın anlamıdır. Bencilliğin olmadığının göstergesidir bu güzel gelenek ve görenekler. Çay içelim, kahve içelim, ayran içelim, bir olalım, beraber olalım ve eski neşeli günlerimizi, samimi günlerimizi tekrar getirmeye çalışalım. Milli içecekle bahane amaç bir olma istediği, beraber konuşma, dertleşme gereksinimdir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme