Tükettiğiniz Besinlerin Yaşam Kaliteniz Üzerinizdeki Etkileri Nelerdir?

 

Tükettiğiniz Besinlerin Yaşam Kaliteniz Üzerinizdeki Etkileri Nelerdir?


İnsan sağlığı her şeyden daha önemlidir. Sağlığımızı kaybettiğimiz zaman yaşamdan zevk almayız ve ne kadar zengin olursak olalım mutlu olamayız. Çünkü bir yerimiz ağrıdığı zaman, gözümüzde görme kaybı başladığı zaman, aşırı kilodan dolayı halsiz düştüğümüz zaman stresli oluruz ve aşırı kilo vücudumuzda çeşitli hastalıklara neden olur. Bu hastalıklar da bizi günden güne daha kötü eder.  Bunların olmaması için tükettiğimiz besinlerin kaliteli olmasına, organik olmasına dikkat etmeliyiz. Hazır pakete girmiş ürünlerden uzak durmalıyız.

 

Tükettiğimiz kalitesiz besin ögeleri sağlımıza zarar verir, beynimiz yavaş ilerler  ve beyin zamanla işlevini  yitirmeye başlar. Özelliklede aşırı unlu gıdalar, aşırı şekerli , aşırı kızartılmış ve tuzlu gıdalar bizi sağlığımızdan eder. Sağlık elden gittiği zaman depresyon başlar. Sağlıksız besinler vücudumuzun belirli bölgelerinde örneğin bel, boyun ve diz eklemleri gibi yerlerde kireçlenmeye neden olur, şeker hastalığı başlar. Aşırı şeker, aşırı yağ, aşırı et tüketimi kalp ve damarlarımızın tıkanmasına neden olur ve bunun sonucunda da kalp krizi geçirme riskimiz artar. Onun için kaliteli besinler tüketmeliyiz ama bunun da ölçüsünü kaçırmamalıyız. Her şeyden yeteri kadar ve dengeli yemeliyiz ki daha sağlıklı olalım. “Ne yersen osun.” diye bir söz vardır.

 

Gerçekten de yediğimiz gıdalar bizim gün içinde nasıl duygular içinde olacağımıza bile etki eder. Daha yorgun muyuz yoksa daha hareketli  mi ? İşte bunların olmasında beslenmenin de etkisi vardır diyor uzmanlar. Tükettiğimiz besinler sağlıklı ise bu bizi daha mutlu eder ve daha düzgün bir fiziğimiz olur. Daha sağlıklı düşünürüz, daha az stresli oluruz ve daha az depresyona gireriz. Bunun için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz ve sağlıklı beslenme alışkanlığını kendimize ilke edinmeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme