Gereksiz Konuşmak İle İlgili Özlü Sözler

 

Gereksiz Konuşmak İle İlgili Özlü Sözler


Gereksiz konuşmak kişinin dilinin ve kalbinin yorulmasına neden olur ve ayrıca büyük bir zaman kaybıdır. Çok konuşan ve gereksiz konuşan kişiler en çok kendilerini yıpratır ve çevresindeki insanlar da böyle kimselerden kaçar.


Gereksiz konuşma ile ilgili özlü sözler şunlardır:

"Eğer çok konuşmak faydalı olsaydı, Allah iki ağız, bir kulak verirdi. Onun için, çok dinleyip az konuşmak gerek." Şems-i Tebriz-i.

"Kalbi imar etmek nimettir. Dili imar etmek çok konuşmak ise fitnedir." Cüneydi Bağdadi.

"İnsanı hayvandan ayıran özellikler konuşma ve düşünmeden önce, fikri uğruna ölmesi ve utanmasıdır." Hüseyin Nihal Atsız


"Genelde toplumumuz boş konuşuyor ve konuşmayı çok seviyor. Kimse kimseyi dinlemiyor. Dinlememe konusunda çok gelişmiş bir milletiz." Ferhan Şensoy.

Ey bahtsız, ey boş konuşan adam, hangi hakla, aklın asasını, masumluğun elinden alıp kötülüğün eline verirsin? Hangi hakla, doğanın üzerine ölümün örtüsünü atarsın, felaketi daha da ümitsiz kılarsın, suçluları temize çıkarır, erdemi karartır ve insanlığı alçaltırsın?" Stefan Zweig.

“Bir bilge şöyle demiş: "Güzel konuşmak bir sanat gibidir, ama aynı önemi taşıyan bir şey daha var; ne zaman susacağını bilmek!" Mozart

Anlam yüklemek gerekmiyor her şeye bazen, çünkü en anlamsız şeylerde de varabiliyor insan. Çok konuşmak isterken, susmak gibi." Tom Robins.

“Susuyorum. Konuşursam anlaşılmayacağım. Ben susarak anlaşılmamayı tercih ederim." Fernando Pessoa.


“Konuşmak bir mana ise susmak bin bir mana. Herkes konuşmasına konuşur lâkin sükut yürekli olana." Mehmet Akif Ersoy.

"Susmakla konuşmak arasında nasıl ince çizgiler, hassasiyetler var. Bakarsın konuşmak şeytandan, bakarsın susmak." Cahit Zarifoğlu.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme