Bir Metindeki Söz Gruplarını Bulma

      Tecrübe insanın yaşadıklarından ( belirtili isim tamlaması )  arta kalandır diye tanımlanabilir . Hepimiz yaşadığımız süre ( fiilimsi grubu )  içerisinde acı ya da tatlı birçok olayla ( sıfat tamlaması ) karşılaşırız . Yaşadığımız her olay ( sıfat tamlaması ) bizim için bir ders olur .

     Tecrübeler insanların olgunlaşmasını ( belirtili ism tamlaması )  sağlar . Yaşadıklarımız bizim acılara yavaş yavaş ( ikileme grubu )  alışmamızı , benzer olayları yeniden  yaşadığımızda nasıl davranmamız gerektiğini bizlere öğretir  . Elbette tecrübelerin faydalı mı zararlı mı olduğu tartışılabilir ( birleşik fiil grubu )  . Bazen tecrübe ettikçe ( fiilimsi grubu )  hayatta iyilerin hep kenara atıldığını görebilir ( birleşik fiil grubu ) . Bazen de tecrübeler bize kötülerin kazanıyor gibi  ( edat grubu ) görünse de aslında yalnızca kendilerini kandırdıklarını öğretir .

     Tecrübe insanların iç dünyalarını ( belirtili isim tamlaması ) değiştirdiği gibi toplum hayatı ve bilim gibi ( edat grubu ) birçok alanda da gelişmeyi ve ilerlemeyi sağlamaktadır . Birçok buluş (sıfat tamlaması ) defalarca yapılan yanlışların ( fiilimsi grubu ) insanlara kattığı tecrübe sonucunda ortaya çıkmıştır . Bu sebeple tecrübe faydalı mı zararlı mı gibi bir tartışmadan ziyade tecrübeye bize bazen acı bazen de tatlı yüzünü gösteren bir öğretmen ( fiilimsi grubu ) olarak bakmak lazım .

     Tecrübeli insanlar ( sıfat tamlaması )  akılları ile yaşadıklarını birleştirebildikleri ( birleşik fiil grubu )  zaman çok doğru kararlar verebilirler . Ancak yalnızca çok şey yaşayıp ( fiilimsi grubu )  görmelerine güvenen insanlar hata yaparlar . Tecrübe akılla birleştiği zaman  ( fiilimsi grubu ) faydalı olabilir .


1 yorum:

  1. Cevapları ayrı bir bölümde verilseydi daha iyi olurdu.

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...